Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekt socjalny

Projekt socjalny

 „Spotkanie wigilijne ”

Organizacja Spotkania Wigilijnego dla osób starszych, chorych, samotnych i niepełnosprawnych z terenu Miasta Bukowno

  1. DIAGNOZA

      Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bukownie w ramach zadań, które reguluje ustawa o pomocy społecznej, ale także z własnych inicjatyw pomaga osobom, które przez wzgląd na ograniczone zasoby i nikłe wsparcie środowiskowe mają trudności w zaspokajaniu swoich podstawowych potrzeb bytowych. Trudności, które spotykają naszych klientów, wynikają z różnych przyczyn i niejednokrotnie są powiązane ze stanem zdrowia, niepełnosprawnością, sytuacją rodzinną,  czy wiekiem. Na terenie Miasta Bukowno zamieszkuje 9.407 mieszkańców (aktualne dane z roku 2022). Z pomocy tut. Ośrodka w roku 2022 skorzystało ogółem 142 rodziny (w tym 52 osoby samotnie prowadzące gospodarstwo domowe w wieku powyżej 60 roku życia). Z uwagi na starzenie się społeczeństwa, z każdym rokiem procent osób w tym przedziale wiekowym rośnie. Dlatego to właśnie osoby starsze, samotne, niepełnosprawne, chore są tą grupą, na którą tut. Ośrodek zwraca szczególną uwagę i do których kieruje wiele swoich działań. Osoby starsze są objęte różnego rodzaju formami pomocy, od pomocy finansowej na leki, leczenie, drobne remonty po pomoc w formie opału na zimę, posiłków dowożonych do domu, usług opiekuńczych, możliwości uczestnictwa w programie małopolski „Tele – Anioł”, programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej, Opieka Wytchnieniowa a także pomocy w formie produktów żywnościowych z Banku Żywności w Krakowie.

  W stosunku do osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych prowadzona jest praca socjalna, w której dostrzega się potrzebę przełamywania izolacji społecznej, alienacji, wzmacniania poczucia własnej wartości i przydatności a także integrowania ze społecznością lokalną. Organizowanie spotkań okolicznościowych, takich jak spotkanie wigilijne jest jedną z form oddziaływań o takim charakterze.

  Czas Świąt Bożego Narodzenia to chwile, w których rodzina odgrywa szczególną rolę. To ciepło, zapach potraw dochodzących z kuchni, choinki ubieranej przez domowników, śpiewania kolęd, oczekiwania na narodziny Dzieciątka Jezus. Wielu naszych podopiecznych z powodu, iż są samotni, starsi nie mają nikogo a jeśli nawet jest ktoś bliski to zajęty pracą, realizacją swoich planów, tempem życia, natłokiem spraw codziennych, brakiem czasu by chwilę stanąć podzielić się opłatkiem by być. Rozluźnienie więzi rodzinnych, relacji rodziców w stosunku do dzieci i dzieci do rodziców, poczucie osamotnienia szczególnie w tym wyjątkowym czasie jest bardzo ważnym argumentem przemawiającym za zorganizowaniem spotkania wigilijnego.

  1. CEL  GŁÓWNY I CELE SZCZEGÓŁOWE

Cel główny: Zmniejszenie poczucia osamotnienia.

Cele szczegółowe:

  1. Integracja osób mających podobną sytuację życiową.
  2. Spędzenie czasu zgodnie z tradycją kulturową.
  3. Wzrost poczucia wartości osób samotnych, chorych, niepełnosprawnych przez pokazanie, iż są ważne dla instytucji, osób które w niej pracują.
  4. ODBIORCY

Osoby samotne, chore, starsze, niepełnosprawne zamieszkujące na terenie Miasta  Bukowno, oraz pozostali mieszkańcy, chętni uczestniczyć w spotkaniu. Przewiduje się, że w spotkaniu wigilijnym może wziąć udział ok.150-200 osób. Istotne jest aby w uroczystości wzięli udział nie tylko osoby niepełnosprawne i starsze. Bowiem spotkanie ma przyczynić się do integracji osób niepełnosprawnych, starszych, schorowanych ze społecznością lokalną. Bowiem Integracja wyraża się w „takim wzajemnym stosunku pełnosprawnych i niepełnosprawnych, w którym respektowane są te same prawa […]. Integracja pozwala więc być osobie niepełnosprawnej sobą wśród innych” (Hulek, 1997, s. 492–493). Hulek (1997) uważa, że społeczna integracja osób niepełnosprawnych to „dążenie do stworzenia tym osobom możliwości pełnego lub częściowego włączenia się do normalnego życia, dostępu do wszystkich instytucji i usług, z których korzystają pełnosprawni” (s. 492–493).

IV. ORGANIZATORZY

Organizatorem projektu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bukownie. Projekt realizują pracownicy Ośrodka, we współpracy z Burmistrzem Miasta Bukowno, oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bukownie.

V. MIEJSCE I TERMIN REALIZACJI

Spotkanie zorganizowane zostanie przy Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie.

Termin: grudzień każdego roku.

VI. HARMONOGRAM

Przygotowanie spotkania.

1. Ustalenie szczegółów dotyczących miejsca i daty zorganizowania spotkania (listopad),

2. Ustalenie przebiegu spotkania (listopad/grudzień),

3. Ogłoszenie o uroczystości wigilii w formie plakatów i na stronie internetowej, w przypadku osób starszych , niepełnosprawnych i samotnych, którzy będą mogli przybyć na spotkanie wigilijne wystosowanie zaproszeń przez pracowników socjalnych,

3. Zorganizowanie cateringu na uroczystość wigilijną – potrawy wigilijnej (grudzień).

Przebieg spotkania.

1. Przywitanie uczestników i gości.

2. Program artystyczny przygotowany przez MOK w Bukownie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1,  i ze świetlicy środowiskowej MOPS w Bukownie.

3. Wspólne kolędowanie.

4. Wspólne dzielenie się opłatkiem, poczęstunek - potrawa wigilijna.

VII. FINANSOWANIE

Catering (potrawa wigilijna) zostanie sfinansowana z budżetu MOPS w Bukownie jako realizacja zadań własnych obowiązkowych w gminie na podstawie art.17 ust.1 pkt.10 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2021r. poz. 2268).

VIII. ZAKŁADANE REZULTATY

Organizowane spotkanie wigilijne ma na celu wsparcie osób starszych, samotnych, które w okresie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia pozostają same. Możliwość wspólnego podzielenia się opłatkiem, kolędowanie oraz spożywanie potraw pozwoli podopiecznym, którzy znajdują się w podobnej sytuacji życiowej choć na chwilę poczuć ciepło spotkania z drugim człowiekiem, poczuć że są ważni, że ich los nie pozostaje dla innych obojętny. Pracownikom Ośrodka zaangażowanym w realizację projektu umożliwi wzmocnienie pozytywnych relacji z podopiecznymi. Uczestnicy spotkania otrzymają posiłek wigilijny, który będzie wsparciem w trudnej sytuacji bytowej a także miłym upominkiem kończącym wspólne spotkanie wigilijne.

IX. ZAKOŃCZENIE

Grudzień to czas wyjątkowy dla każdego chrześcijanina. Tej wyjątkowości nadaje Boże Narodzenie poprzedzone Wigilią. Święto radosne, ale też pełne zadumy nad życiem, śmiercią i zbawieniem. Realizowany projekt jest wsparciem najbardziej potrzebującej części społeczności lokalnej oraz odpowiedzią na zdiagnozowaną potrzebę poczucia przynależności i akceptacji, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Zegar

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny